Pravidla hry človeče nehnevaj sa

Oficiálne pravidla sa od roku 1914 takmer vôbec nezmenili, ale existuje nikoľko variantov hry človeče nehnevaj sa :

Hráči sa môžu dohodnúť, že štartovné polia sú azylové a súper na ne nemôže vstúpiť a to znamená že na týchto poliach Vám súper nemôže vyhodiť figúrku.

S predchádzajúcim pravidlom súvisí, že po padnutí šestky a postavení figúrky na štartové pole, musí hráč, ktorý je na ťahu, ťahať štartujúcou figúrkou alebo ľubovoľnou inou figúrkou.

Niektorí hráči sa dohodnú a hrajú tak, že dokiaľ má hráč nejakú figúrku v stajni (domčeku) a padne mu šestka, musí ju postaviť na štart, alebo niektorý hrajú tak, že je na slobodná vôľa daného hráča , či odštartuje novú figúrku, alebo bude ťahať niektorou z figúrok, ktoré má na ceste.

Kvôli urýchleniu hry, keď hráč nemá na ceste žiadnu figúrku, môže hádzať trikrát, pokiaľ nepadne šestka. Druhá varianta je taká, že hádžu kockou tri krát  iba na začiatku hry, ale po odštartovaní prvej figúrky hráča už toto pravidlo neuplatňujú.

Pri vstupe do domčeka možno hrať tak, že musí padnúť číslo, ktorým sa dostaneme na prázdne pole priamo, ale hráva sa aj tak, že dôjdeme na posledné políčko v domčeku a potom sa vraciame.